psyktek
Frugal Old Fart!
Last week I purchased a burger for $1.58. The counter girl took my $2
and I
was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave
it
to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while
looking at
the screen on her register.
I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two
quarters,
but she hailed the manager for help.
While he tried to explain the transaction to her, she stood there and
cried.
Why do I tell you this?
Please read more about the "history of teaching math":
Teaching Math In 1950
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
4/5 of the price. What is his profit?
Teaching Math In 1960
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
4/5 of the price, or $80. What is his profit?
Teaching Math In 1970
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
$80. Did he make a profit?
Teaching Math In 1980
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
$80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
Teaching Math In 1990
By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20. What do
you
think of this way of making a living? Topic for class participation
after
answering the question: How did the forest birds and squirrels feel as
the
logger cut down the trees. (There are no wrong answers.)
Teaching Math In 2005
El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production
es.............
And we wonder why jobs requiring intelligence are being outsourced?? :sign: :sign: :sign:
and I
was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave
it
to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while
looking at
the screen on her register.
I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two
quarters,
but she hailed the manager for help.
While he tried to explain the transaction to her, she stood there and
cried.
Why do I tell you this?
Please read more about the "history of teaching math":
Teaching Math In 1950
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
4/5 of the price. What is his profit?
Teaching Math In 1960
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
4/5 of the price, or $80. What is his profit?
Teaching Math In 1970
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
$80. Did he make a profit?
Teaching Math In 1980
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
$80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
Teaching Math In 1990
By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20. What do
you
think of this way of making a living? Topic for class participation
after
answering the question: How did the forest birds and squirrels feel as
the
logger cut down the trees. (There are no wrong answers.)
Teaching Math In 2005
El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production
es.............
And we wonder why jobs requiring intelligence are being outsourced?? :sign: :sign: :sign: